Logo Swisstec
Menu Swisstec

Okna HST, Smart Slide czy PSK – Porównanie

Okna narożne   |   02 czerwca 2023

Decydując się na okna przesuwne do domu, często pojawia się problem z ich wyborem. Zazwyczaj jesteśmy stawianiami przed trzema możliwościami, spośród których wybieramy najlepszą. Nie każdy jednak ma pojęcie, jaka istnieje między nimi różnica. Poznajcie okna HST, Smart Slide oraz PSK pod kątem charakterystyki, wad, jak i zalet. W ten sposób wybierzecie najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Systemy Przesuwne HST – Czym się cechują?

Pierwszym przykładem drzwi przesuwnych tarasowych są rozwiązania HST. Skąd wzięła się nazwa powszechnie nam znana? Skrót ten pochodzi od niemieckiego słowa Hebeschiebe-Tür. Przedrostek heben odnosi się do podnoszenia, natomiast schieben do przesuwania. Cała fraza w połączeniu z ostatnim Tür, czyli drzwiami tworzy konkretne sformułowanie. Są to zatem systemy drzwiowe podnoszono-przesuwne.

Kolokwialnie nazywa się je oknami tarasowymi lub balkonowymi. Jest to opcja należąca do wielkoformatowych przeszkleń i gwarantująca przy tym nienaruszanie przestrzeni mieszkalnej po ich otwarciu. Jak wygląda ich otwieranie? W tej sytuacji mamy do czynienia z przesunięciem za skrzydło stałe, tego ruchomego. Pomimo ciężaru okna całość odbywa się szybko. Nie ma żadnych trudności wynikających z przesuwania szyb między sobą.

Nie można zapomnieć o fakcie, jakim jest ich bezpieczeństwo w ścisłym połączeniu z komfortem oraz nowoczesnością. Cała produkcja opiera się o najnowsze technologie i skupia się na jak najbardziej skutecznym zadowoleniu klienta. Wartym uwagi jest także niski próg, który wbrew pozorom wcale nie jest regułą w przypadku takowego asortymentu okiennego.

Okna HST – Zalety

Aby móc dokonać odpowiedniego wyboru, należy zapoznać się z nacechowaniem danej możliwości. Przejdźmy do pozytywów płynących z korzystania z okien HST. Co właściwie możemy wśród nich znaleźć? Wśród tych najpopularniejszych zalet wymienia się oczywiście:

 • Lekkość podczas otwierania i zamykania systemu drzwiowego przesuwnego. Opcje tego typu otwierają się przy niewielkim nakładzie siły fizycznej ze strony użytkownika.
 • Funkcjonalność – to właśnie ona jest jedną z najpopularniejszych zalet. Po otwarciu drzwi otwieramy naszą przestrzeń, zacierając granicę między wnętrzem a częścią zewnętrzną.
okna hst
 • Szczelność – Systemy przesuwne tego typu wyróżniają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Oznacza to, że pozwalają zachować ciepło we wnętrzu, a to przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania w zimie.
 • Łatwość korzystania – Okna HST nie są problematyczne pod kątem użytkowania. Nie mają żadnych komplikacji ani udziwnień w swoim działaniu, więc trudno jest je uszkodzić.
 • Powiększenie wnętrza – Z racji faktu, że mówimy tu o dużych przeszkleniach, to musimy wspomnieć o optycznym powiększeniu całego wnętrza. Wszystko za sprawą widoku za szybą oraz dostępu do naturalnego światła.
 • Estetyka i elegancja – Zdecydowanie jest to rozwiązanie zachwycające nowoczesnością i wpasowujące się we właściwości minimalizmu.
 • Możliwość zatrzymania skrzydła w dowolnym miejscu – W rezultacie otrzymujemy opcję wietrzenia mieszkania z wybranym przez nas natężeniem.

Jakie wady mają okna HST?

Z racji wskazania pozytywów okna HST, to czas na wyłonienie tych negatywnych cech. Co znajdziemy wśród nich i czy może to wpłynąć na ostateczną decyzję? Tym razem należy wymienić aspekty, takie jak:

 • Brak uchylenia – Ten typ nie pozwala na uchylenie okna, dlatego może nie spodobać się osobom, którym zależy na wietrzeniu niekoniecznie poprzez przesuwanie systemu.
 • Wysoka cena – Okno HST kosztuje więcej niż typowe drzwi balkonowe. Co więcej, jest ono droższe od rozwiązania takiego jak PSK, czy też Smart Slide, co czyni je najdroższym wyborem.
 • Profesjonalny montaż – Takowych drzwi przesuwnych nie jesteście w stanie zamontować sami. Do tego zadania należy zatrudnić profesjonalistów, którzy się tym zajmą. Są to zatem dodatkowe koszty do drogiego produktu.

Okna Tarasowe Smart Slide – Charakterystyka

Skupmy się na kolejnym przykładzie okien tarasowych, jakimi jest rozwiązanie Smart Slide. Warto nadmienić, że jest to najnowszy z  wymienianych przez nas produktów. Nadają się zarówno do urządzenia domu dla rodziny, jak i budynku przeznaczonego dla użyteczności publicznej. One także mogą pochwalić się brakiem komplikacji w zakresie obsługi. Wiele plusów tego typu łączy się z wcześniej opisywanym poprzednikiem.

Zdecydowanie nie można zapomnieć o kwestiach innowacyjnych rozwiązań, którymi może się pochwalić. W tej sytuacji godnym opisania jest odporność na napór wiatru oraz brak możliwości przedostania się zimna do wnętrza przy zamkniętym oknie. Wiadomo już, że ta propozycja jest tańsza od poprzednika. Może zatem przypaść do gustu osobom, które nie chcą przeznaczyć na okno tak wiele, jak to wygląda w przypadku HST.

Są także od nich szczelniejsze, co warto podkreślić. Uwagę należy tutaj zwrócić także na fakt ilości zalet, jakimi drzwi przesuwne Smart Slide mają w porównaniu z niewielką ilością wad.

Systemy okienne Smart Slide – Zalety

Czas na opisywanie pozytywów, jakie płyną z wyboru rozwiązania Smart Slide. Takie drzwi tarasowe mogą pochwalić się ich naprawdę imponującą ilością. W takowym zestawieniu wymienia się najczęściej:

 • Intuicyjna obsługa – Konstrukcja łatwa w obsłudze i jednoczesny brak konieczności użycia sporej siły do jej otwarcia.
 • Bezawaryjność – Podczas obsługi drzwi tarasowych tego rodzaju, bardzo trudno jest je uszkodzić. W rezultacie nie musicie obawiać się częstych napraw.
 • Szerokość otwarcia na zewnątrz – Dzięki zastosowaniu takiego systemu, możecie cieszyć się sporym otwarciem na balkon lub taras znajdujący się za oknem. Po otwarciu będzie to jedna wielka przestrzeń.
drzwi smart slide
 •  Wizualne zwiększenie przestrzeni – Duże przeszklenie podczas wpuszczania promieni słonecznych do środka domu, pozwala na jego optyczne zwiększenie. Wszystko za sprawą odbijania się światła od ścian.
 • Koszt – Tutaj zdecydowanie cena jest plusem, gdyż Smart Slide jest tańsze od systemów HST, ale droższe od rozwiązań PSK.
 • Izolacja termiczna i akustyczna – Z racji swojej wysokiej szczelności drzwi przesuwne cieszą się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Tak silna cecha w tym rodzaju sprawia również, że do wnętrza nie dostają się hałasy z zewnątrz, zapewniając użytkownikowi spokój.

Smart Slide – Minusy

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. W tym przypadku tych gorszych cech jest naprawdę niewiele. Tym razem należy wymienić brak opcji uchylenia okna, co przekłada się na opcję wietrzenia wyłącznie przy ich otwarciu. Oczywiście można je przesunąć w dowolny sposób, jednak będzie to wciąż otwierało przestrzeń pomiędzy tarasem, czy też balkonem a wnętrzem.

Ponadto trzeba wspomnieć o kwestii obecności progu. Jak powyżej pisaliśmy, okno HST nie posiada progu, a tutaj mamy do czynienia z niewielkim dodatkiem w takiej postaci. Może to być przeszkoda na przykład dla osób, które poruszają się na wózku inwalidzkim. Dzieci również będą musiały zachować większą rozwagę w tym miejscu.

Systemy PSK – Co je wyróżnia?

Okna tarasowe PSK to ostatnia propozycja z zestawienia, jaką dla was przygotowaliśmy. Co kryje się za tym wyborem? Wykonuje się ze zwyczajnych profili okiennych. Różni się jednak od typowego okna balkonowego sposobem okucia. Tym razem mamy do czynienia z drzwiami uchylno-przesuwnymi. Jest to zatem jedyna z wymienionych opcji, którą możecie uchylić w celu wietrzenia waszego mieszkania.

Trzeba jednak napomknąć nieco o ograniczeniach tego rozwiązania. W tym przypadku szerokość skrzydła PSK nie może przekroczyć 1.4 metra. Poprzednie propozycje nie wykazywały się takimi zasadami. Tutaj do czynienia mamy także z wysokim progiem. Nie można zapomnieć o atrakcyjnej cenie, która jest najbardziej przekonująca ze wszystkich wymienionych rodzajów. Co można powiedzieć o pozytywach i negatywach.

Okna PSK – Zalety

Do najczęściej podkreślanych pozytywów systemów okiennych PSK należą przede wszystkim:

 • Atrakcyjność ceny – Na ten moment jest to najtańsze rozwiązanie na tle pozostałych opcji. Są one nawet do dwóch razy tańsze od okien HST. W rezultacie osoby z niskim budżetem mogą się na nie zdecydować.
okna tarasowe psk
 • Termoizolacja – Ten typ rozwiązania cechuje się świetnymi parametrami termoizolacyjnymi. Z tego też względu łatwo zatrzymacie ciepło wewnątrz domu, zwłaszcza w trakcie zimnych miesięcy.
 • Brak zajmowania przestrzeni – Okna przesuwne PSK podczas otwierania i zamykania nie zajmują miejsca. Oznacza to, że możecie na spokojnie aranżować przestrzeń na ich około.
 • Rozjaśnienie wnętrza – Przy ich użyciu jesteście w stanie rozświetlić nawet najciemniejsze pomieszczenie. Doskonale wpisuje się to do rozwiązań minimalistycznych, nowoczesnych, a także skandynawskich.
 • Uchylność – Jest to jedyna z podanych przez nas propozycji, którą wyróżnia możliwość uchylenia skrzydła. Dzięki temu możecie wietrzyć wybrane pomieszczenie bez obawy, że dzieci lub zwierzęta wyjdą na zewnątrz bez waszej wiedzy.

Drzwi przesuwno-uchylne PSK – Wady

Znajomość plusów i minus produktów to totalny niezbędnik. Jakich wad możemy się spodziewać po drzwiach tarasowych PSK? Minusy okien tarasowych tego rodzaju to:

 • Ograniczenia wielkościowe – Powyżej wspominaliśmy, że to rozwiązanie cechuje się ograniczeniami względem wielkości skrzydła. Okno HST jak Smart Slide nie mają takowych zasad.
 • Wysoki próg – W przeciwieństwie do swojej konkurencji mają one wysoki próg. W rezultacie nie ma możliwości by osoba na wózku, czy też dziecko nie ryzykowało przewróceniem się podczas jego przekraczania. Nie będzie to raczej dobry wybór dla takich mieszkańców.
 • Obsługa – Tym razem nie mamy do czynienia z łatwą i lekką obsługą produktu. Musimy liczyć się z faktem, że przy złym użytkowaniu może łatwo dojść do uszkodzeń. Będzie nas to kosztowało naprawę, bądź reklamację, co może być kłopotliwe.
 • Wygląd – Z racji swojej specyfiki może wyglądać niekorzystnie od strony wewnętrznej waszego domu. Może to mieć negatywny wpływ na stworzoną przez was aranżację wnętrzarską.

Okna HST, Smart Slide czy PSK – Co wybrać

Rozważając zakup poszczególnych rozwiązań, mieliście okazję poznać ich słabe i mocne strony. Świetnym i jednocześnie najdroższym rozwiązaniem jest opcja HST wykazująca się mnogością właściwości i zalet. Nie ma tutaj mowy o łatwości uszkodzenia, czy też problemach z otwieraniem. Jest za to dobra szczelność i niski próg, który nadaje się dla osób niepełnosprawnych oraz dzieci. Okna HST są jednak kosztowną inwestycją.

Okna HST, Smart Slide czy PSK

Smart Slide to idealna opcja dla tych, którzy mogą pójść na kompromisy, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi wysoka jakość i nieco niższa cena. Z tego też powodu, jeśli delikatny próg wam nie szkodzi, to będzie to najlepsza z podanych opcji. Zwłaszcza że ten rodzaj produktu cechuje się najlepszą możliwą termoizolacyjnością oraz dźwiękoszczelność. Tym samym gwarantuje użytkownikom ciszę i oszczędność.

Rozwiązanie PSK nie należy do najlepszych, a jego największym atutem jest fakt, że ma możliwość uchylenia w przeciwieństwie do pozostałych. W tym przypadku niska cena najczęściej łączy się z niekoniecznie dobrą jakością. Jeśli liczycie na tańszą opcję od HST, to wybierzcie Smart Slide, gdyż PSK nie jest najlepszą alternatywą.