Logo Swisstec
Menu Swisstec

Drzwi przesuwne harmonijkowe czy otwierane – Porównanie

Drzwi   |   05 czerwca 2023

Drzwi przesuwne, harmonijkowe, a może otwieranie? Odpowiedni dobór systemów drzwiowych prowadzących na taras lub balkon może być niełatwy. Na ten moment do wyboru mamy 3 najpopularniejsze możliwości. W zależności od tego, czego oczekujecie od funkcji takiego asortymentu, musicie podjąć decyzję. Poznajcie cechy poszczególnych opcji.

Drzwi przesuwne, harmonijkowe i otwierane a potrzeby

Jak wiadomo, każdy z nas ma inne potrzeby, dlatego też jego wymagania pod kątem produktów będą zupełnie różne. Co więcej, w przypadku doboru drzwi przesuwnych, harmonijkowych, jak i tych tradycyjnych ważne będą najdrobniejsze szczegóły. Wiele zależy choćby od tego, czy macie w domu dzieci lub zwierzęta. Ponadto warto pomyśleć o tym, czy będą one zapewniały dostęp do balkonu, czy też ogródka albo tarasu.

Aby podjąć jednak tę ostateczną decyzję konieczne będzie porównanie poszczególnych rozwiązań w celu odnalezienia najlepszego rozwiązania. W tym celu przygotowaliśmy zestawienie pozytywów i negatywów płynących z trzech wymienionych rodzajów. Na ich podstawie z łatwością dokonacie najbardziej trafnej decyzji. Czym odznaczają się drzwi przesuwne, harmonijkowe oraz systemy tradycyjne?

Drzwi przesuwne – Zalety

Zacznijmy od najbardziej klasycznego wyboru, który doskonale wpisuje się w nowoczesny minimalizm. Czego możemy spodziewać się po drzwiach przesuwnych? Jak powszechnie wiadomo mamy do wyboru okna HST, Smart Slide oraz PSK. W tej sytuacji przedstawimy zbiorczo ich pozytywy i negatywy, gdyż są one podobne z racji tego samego typu. Wśród plusów drzwi przesuwnych znajdziemy oczywiście:

 • Brak niepotrzebnego zajmowania przestrzeni – Wykorzystując je w pomieszczeniu możecie z powodzeniem zaaranżować przestrzeń wokół. Podczas otwierania nie zajmują one dodatkowego miejsca.
 • Przedłużenie pomieszczenia przy otwarciu – Drzwi przesuwne należą do przeszkleń wielkogabarytowych. Dlatego też po ich odsunięciu zaciera się granica między tarasem a pomieszczeniem, w którym drzwi się znajdują.
Drzwi przesuwne harmonijkowe otwierane
 • Szczelność – Ten typ wykazuje się znakomitą szczelnością, co w rezultacie daje niski współczynnik przenikania ciepła. Ponadto może zagwarantować brak przedostawania się hałasów z zewnątrz do wnętrza.
 • Powiększenie wnętrz – Przy pomocy drzwi przesuwnych możecie optycznie zwiększyć przestrzeń w pomieszczeniu. Tak dzieje się również przy harmonijkowych rozwiązaniach. Wszystko za sprawą doskonałego dostępu do naturalnego światła poprzez spore przeszklenia.
 • Dobra cena – Dzięki zróżnicowanym opcjom systemów przesuwnych, można je zakupić w naprawdę atrakcyjnych cenach. Nie są one najdroższymi propozycjami, choć zdecydowanie są efektywne.
 • Możliwość personalizacji – Drzwi przesuwne mogą być pozbawione progu, aby dopasować się do domów z osobami niepełnosprawnymi czy też dziećmi. Istnieją możliwości uchylne, które sprzyjają rodzinom oraz osobom, które posiadają zwierzęta. Mogą być one różnej wielkości w zależności od preferencji.

Wady okien przesuwnych

Drzwi przesuwne, harmonijkowe i wszystkie inne mają swoje plusy i minusy. Omówienie tych mniej przyjemnych kwestii jest kluczowe w podejmowaniu decyzji. Czego możemy się spodziewać w tym przypadku?

 • Cena – Choć koszt jest atrakcyjny, to wciąż może być naprawdę wysoki. Przykładowo, rozwiązania HST są nawet dwa razy droższe od najtańszej opcji tego rodzaju. Niski budżet przy wysokich oczekiwaniach może się tu nie sprawdzić.
 • Ciężar – Drzwi przesuwne z racji swojej ciężkości mogą być trudniejsze w otwieraniu. Choć te lepsze typy zapewniają lekkość korzystania, to w innych rozwiązaniach może nie być tak łatwo.
 • Większa powierzchnia do sprzątania – Przeszklenia wielkogabarytowe to oczywiście większa powierzchnia. Innymi słowy, będzie więcej roboty z tym, aby je odpowiednio wyczyścić na całej długości i szerokości.

Drzwi przesuwne harmonijkowe – Zalety

Drzwi przesuwne harmonijkowe są złożone z kilku skrzydeł (w zależności od rozmiaru) i jak nazwa wskazuje, po otwarciu składają się taj jak harmonijka. W zestawieniu wyróżniających je zalet muszą znaleźć się kwestie takie jak:

 • Największy dostęp do światła – Ten typ zdecydowanie jest największy z zaproponowanych przez nas rozwiązań. W rezultacie gwarantuje nam najlepszy dopływ naturalnego światła.
 • Naturalne ogrzanie i zwiększenie przestrzeni – Przy ich pomocy łatwo ogrzać pomieszczenie bez konieczności używania ocieplania elektrycznego. Większy dostęp do światła to także optyczne powiększenie danego pokoju.
drzwi harmonijkowe
 • Estetyka i oryginalność – Zdecydowanie nie jest to najczęstszy wybór, dlatego też owe rozwiązanie zaliczymy do tych nietypowych. Na dodatek w połączeniu niemal z każdą aranżacją tworzy spójne połączenie.
 • Funkcjonalność – Popularność rozwiązania w dużej mierze wynika z funkcjonalności. To wy wybieracie, jaka będzie ich szerokość, czyli ile miejsca będą zajmować.
 • Brak progów – To rozwiązanie świetnie nada się do domów, w których mieszkają rodziny z dziećmi i schorowane osoby, którym trudno się poruszać. Można je bowiem zamontować bez progu, który mógłby im zawadzać.

Drzwi Przesuwne Harmonijkowe – Wady

Do minusów drzwi przesuwnych harmonijkowych zdecydowanie zaliczymy:

 • Koszt zakupu – Jest to najdroższa z przedstawionych przez nas propozycji. Z tego też względu będzie się je traktowało jako inwestycję, która może, ale nie musi się zwrócić.
 • Sposób otwierania – Aby otworzyć drzwi przesuwne harmonijkowe, musimy po kolei przesuwać konkretne skrzydła w tym celu przy odpowiedniej kolejności. W tej sytuacji najczęściej każde z nich ma osobną klamkę, co jest jeszcze bardziej wymagające.
 • Słaba szczelność – Ten wybór zdecydowanie nie należy do najbardziej szczelnych. Wszystko z powodu całej konstrukcji, przez którą może uciekać ciepłe powietrze oraz przedostawać się dźwięk z zewnątrz. Opisywany aspekt zależy jednak od modelu rozwiązania.

Drzwi tarasowe otwierane – Plusy

Czas na całkowitą klasykę, czyli tradycyjne systemy drzwiowe tarasowe otwierane. Omówiliśmy drzwi przesuwne harmonijkowe pod kątem pozytywów, więc teraz czas nakreślić je w tym przypadku. Wśród najważniejszych plusów znajdziecie:

 • Najtańszy wybór – Niezależnie od wszystkiego to właśnie otwierane drzwi balkonowe lub tarasowe są najmniej kosztowne ze wszystkich podanych powyżej. Mowa zarówno o rozwiązaniach drewnianych, jak i tych z PCV.
 • Sprawdzona klasyka – Od najmłodszych lat mamy do czynienia z tym rodzajem drzwi i zdecydowanie można je zaliczyć do niezawodnych. Taki wybór jest zatem komfortowy i nie buduje obaw co do ewentualnych uszkodzeń.
 • Możliwość uchylenia – Nie każde drzwi tarasowe mają zapewnioną opcję uchylenia w celu wietrzenia. W tym przypadku trudno jest znaleźć model, który nie byłby w takie rozwiązanie wyposażony.
drzwi otwierane balkonowe
 • Uniwersalność i powszechność – Z racji swojej popularności, drzwi otwierane możemy znaleźć w większości sklepów. W rezultacie nie musimy obawiać się, że nie będą pasować do aranżacji. Na rynku jest na tyle szeroki wybór, że właściwie nie ma na to szans.

Systemy drzwiowe otwierane – Minusy

Klasyka nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Poznajcie wady drzwi balkonowych otwieranych. Na tej liście koniecznie trzeba umieścić:

 • Przestarzałość – Na rynku istnieją już znacznie nowocześniejsze rozwiązania, z lepszą funkcjonalnością. Ich jakość również jest bardziej przekonująca od drzwi otwieranych.
 • Estetyka – Choć znajdziemy je w wielu domach, to zdecydowanie nie należą one do tych najbardziej uniwersalnych opcji. Ponadto nie są tak estetyczne, jak drzwi przesuwne, harmonijkowe.
 • Niewielki dostęp do światła – W tym przypadku nie ma tak sporego dostępu do światła, jak w przypadku innych rozwiązań. Nie rozświetlimy przy ich pomocy wnętrza i nie uda się go wizualnie powiększyć.
 • Progi i wymiary – Większość drzwi balkonowych jednoskrzydłowych cechuje się programi. Ponadto są na tyle wąskie, że wózek osoby niepełnosprawnej może się w nich nie zmieścić.

Mamy nadzieję, że podane charakterystyki pomogą wam w wyborze najlepszej możliwej opcji do swojego wnętrza. Na jakie drzwi tarasowe i balkonowe zamierzacie postawić?