Logo Swisstec
Menu Swisstec

Drzwi rozwierane – czy są lepsze niż drzwi przesuwne?

Drzwi   |   24 lipca 2023

Wybór systemów drzwiowych do wnętrza domu to nie lada wyzwanie. Chcemy przecież, by były one solidne i służyły nam przez długie lata. Powinny się również wykazywać funkcjonalnością, która sprawi, że będziecie pewni, iż dokonaliście odpowiedniego wyboru. Jednymi z najczęściej wybieranych opcji są drzwi rozwierane. Wiele osób nie wie jednak, czy są one lepsze od drzwi przesuwnych, które cieszą się podobną popularnością.

Drzwi rozwierane – Charakterystyka

Aby móc podjąć trafną decyzję co do wyboru konkretnego systemu drzwiowego, warto zapoznać się z ich charakterystyką. Co właściwie cechuje drzwi rozwierane? Jak wiadomo, jest to najpopularniejsze rozwiązanie dostępne aktualnie na rynku. Z tego też względu wiele ich aspektów jest oczywistych. Przykładowo skrzydło zawiesza się na 2 lub 3 zawiasach. Ponadto mogą się otwierać na lewą lub prawą stronę w zależności od montażu.

Po otwarciu zajmują one nieco miejsca, dlatego często zdarza się, że przestrzeń, która się za nimi znajduje, nie jest zagospodarowana. Jak można się domyślać, mają one swoje standardowe rozmiary i najczęściej znajdziemy je właśnie w opcjach 80 cm, 90 cm, lub 100 cm. W tej sytuacji wysokość będzie opiewać na 205 lub 200 centymetrów. Jeśli są dobrej jakości, to najczęściej wykonuje się je na zamówienie i dopasowuje do klienta.

Drzwi rozwierane - Charakterystyka

Warto wspomnieć, że drzwi rozwierane do domu można znaleźć w typie jednoskrzydłowym oraz tym dwuskrzydłowym. Wszystko zależy od preferencji klienta, który decyduje się na dobór ich do swojego mieszkania. Bardzo często w tym rodzaju systemów znajdziemy rozmaite rodzaje szkła. Wśród nich znajduje się oczywiście to klasyczne, kryształowe lub fazowe. W rezultacie wpuszczamy do wnętrza światło i optycznie je powiększamy.

Drzwi rozwierane – Zalety

Jak można się domyślać, drzwi rozwierane, jak każde inne rozwiązanie mają swoje wady oraz zalety. Wśród najczęściej wymienianych pozytywnych cech tego asortymentu znajdziemy przede wszystkim:

  • Uniwersalność – Systemy drzwiowe tego typu pasują do różnorodnych aranżacji i stylów wnętrzarskich. Niezależnie od tego, na co postawicie, nie musicie obawiać się, że zmiana nurtu zmusi was do zmiany drzwi.
  • Funkcjonalność – Opcje rozwierane najczęściej charakteryzuje udogodnienia, takie jak choćby samozamykanie się oraz zachowywanie przy tym odpowiednich wymagań względem bezpieczeństwa.
  • Wysok dostępność – Z racji swojej wysokiej popularności, drzwi rozwierane cechują się sporą dostępnością w rozmaitych sklepach zarówno tych internetowych, jak i stacjonarnych. Dzięki temu wiecie, że nie kupujecie kota w worku.
  • Różnorodność modeli – Drzwi rozwierane można odnaleźć w wielu ciekawych kształtach, oryginalnych wzorach i kolorach. Dzięki temu nie musicie się ograniczać w swojej wyobraźni, co do tego, jak ma wyglądać wasze wymarzone mieszkanie.
  • Możliwość różnego zastosowania – Systemy drzwiowe rozwierane to możliwości, które pozwalają na umieszczenie ich zarówno we wnętrzu, jak i jako drogę prowadzącą na zewnątrz. Mowa tutaj przykładowo o drzwiach wejściowych, jeśli oczywiście trafimy na solidną robotę producenta.

Wady drzwi rozwieranych

Oczywiste jest to, że drzwi rozwiązane poza masą plusów mają też swoje minusy. W tym przypadku do tych, które mogą was zniechęcić do zakupu, będą aspekty, takie jak:

  • Zajmowanie miejsca – Podczas otwierania tych systemów drzwiowych musimy liczyć się z tym, że przestrzeń wokół nich nie będzie mogła zostać w żaden sposób zagospodarowana. Może to utrudnić praktyczne zaaranżowanie przestrzeni.
drzwi rozwierane w białym pomieszczeniu z czarnymi dodatkami
  • Pomniejszanie pomieszczenia – Jeśli w zły sposób zamontujemy drzwi rozwierane, to mogą otwierać się do środka pomieszczenia. W rezultacie będą optycznie pomniejszały przestrzeń, na co w małych mieszkaniach nie możemy sobie pozwolić.
  • Bezpieczeństwo – Rozwiązania rozwierane nie są zawsze bezpieczną opcją, gdyż nieostrożność przy ich otwieraniu może zrobić komuś krzywdę. Energiczne otwarcie systemu drzwiowego sprawia, że możemy niechcący kogoś nimi uderzyć. W przypadku drzwi przesuwnych nie ma takiego problemu.

Wśród wad można dodać również fakt, że nie są one tak modernistyczne, jak opcje przesuwne, natomiast jest to raczej opinia, niż powszechnie uznawany fakt.

Drzwi rozwierane czy drzwi przesuwne?

Wiele osób bardzo często zadaje sobie pytanie, które systemy drzwiowe będą lepszym wyborem – rozwierane, czy też przesuwne. Tutaj ważną kwestią jest to, gdzie konkretnie chcecie je umieścić i jaki macie plan na swoje mieszkanie. W przypadku drzwi tarasowych dużo lepsze będą te przesuwane po szynie. W rezultacie możecie być pewni, że nie będą wam przeszkadzać ani zabierać miejsce po drodze na balkon czy taras.

Ponadto są one bezpieczniejsze ze względu na fakt, że nie będą one przeszkodą podczas wejścia do środka i na zewnątrz. Wiadomo jednak, że drzwi przesuwne nie wpasują się do wszystkich pomieszczeń. Jeśli na przykład marzy wam się mieszkanie w stylu staroświeckim, to dużo lepszym pomysłem będą drzwi rozwierane. Co więcej, idealnie sprawdzą się te, które są stylizowane na starsze, gdyż doda to całości charakteru.

Drzwi przesuwne w jadalni
Dining area behind glass doors in a modern cozy house

Oczywiście to samo tyczy się swojskich klimatów. W stylu wiejskim trudno byłoby wpasować drzwi przesuwne, gdyż nie mają one takiego charakteru, jak te rozwierane. Niezależnie jednak od nurtu, w którym postanowimy zaaranżować wnętrze, warto pamiętać, że do małego mieszkania drzwi przesuwne będą zawsze lepszą opcją. Wszystko za sprawą faktu, iż zajmują mniej miejsca i optycznie powiększają pomieszczenia.

Idealnym tego przykładem jest oczywiście kolekcja Glass Line, która pozwala na całkowity dostęp do światła płynącego z zewnątrz. W rezultacie wielkiego przeszklenia promienie odbijają się od ścian i tworzą ogromnie ciekawy efekt.

Jakie drzwi rozwierane wybrać?

Chcąc zdecydować się na najlepsze drzwi rozwierane, warto mieć świadomość, jakie opcje macie do wyboru. Jedną z lepszych propozycji, na które zdecydowanie powinniście postawić, są drzwi z dodatkiem panelu Vision. Dzięki jego wykorzystaniu otrzymacie oryginalny system drzwiowy z  arkuszem stabilizowanego aluminium, który został zatopiony w żywicy epoksydowej. W ten sposób otrzymujecie niezapomniany efekt.

jakie drzwi rozwierane wybrać
Study with Open Door

Poza takimi dodatkami możecie zdecydować się na systemy drzwiowe szklane albo drewniane – MDF lub HDF. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, natomiast druga z wymienionych możliwości jest znacznie bardziej trwała. Ponadto cechuje się wyższą odpornością na uszkodzenia, co jeszcze bardziej przekonuje do właśnie jej wyboru. Wybierając HDF, możecie mieć pewność, że decydujecie się na drzwi, które posłużą wam długie lata.

Co ciekawe, możecie również postawić na systemy rozwierane dwuskrzydłowe. Prezentują się one doskonale na dużych przestrzeniach. Mogą zostać zamontowane pomiędzy kuchnią a jadalnią albo pomiędzy salonem a gabinetem. Jeśli myślicie o czymś bardziej przejrzystym, to możecie postawić na aluminiowe drzwi pivatowe Axis. Ich przejrzystość sprawia, że rozświetlicie pomieszczenie, a to nie koniec ich zalet.

Nowoczesny design zagwarantuje modernistyczny charakter pomieszczeń, co przełoży się na oryginalność całego wnętrza. Przy ich użyciu gwarantujecie sobie wysoki poziom funkcjonalności i praktyczności. Na którą opcję stawiacie?