Okno narożne – Typy, wady i zalety
Systemy okienne bywają różne i są w stanie nadać budynkom konkretną estetykę. Przykładowo, wyborem, na który najczęściej stawia się w nowoczesnej architekturze, jest okno narożne. Świetnie komponuje się z rozwiązaniami wielkoformatowymi. Nie każdy jednak wie, jakie korzyści i wady wiążą się z tą opcją.
Okno narożne – Charakterystyka
Przed zakupem konkretnych systemów okiennych, należy mieć na uwadze, z czego się składają, jakie mają cechy i do czego mają nam posłużyć. W ten sposób najlepiej dopasuje się je do swojego projektu. Okno narożne jest swego rodzaju zabudową okienną. Wszystko za sprawą faktu, że jego umiejscowienie musi zostać oznaczone już w początkowym planie domu.
Dzięki tej świadomości profesjonaliści będą mogli zamontować niezbędne wzmocnienia stropu, bez których konstrukcja nie będzie tak trwała, jak jest to konieczne. Nie można także zapomnieć o powinności zastosowania nadproża. Pozwala ono na odpowiednie przeniesienie obciążeń, które mają wpływ na element ścian tuż nad otworem oraz po obojgu jego stronach. Te dwa elementy są niezbędne do trwałej konstrukcji.
Z tego też względu raczej nie stawia się na okno narożne przy istniejącym już budynku. Decydując się jednak na taki system okienny do konkretnego projektu, możecie je całkowicie spersonalizować. Jest ono bowiem wykonywane na zamówienie. W takiej sytuacji rozmiar, kształt, czy użyte materiały zależą od was. Tutaj warto mieć na względzie, że istnieją rodzaje okien narożnych, z których możecie wybrać ten dla siebie.
Rodzaje okien narożnych – Materiały, łączenia, otwieranie
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że takie produkty mają swoje konkretne rodzaje. Choć wyglądają między sobą podobnie, to w rzeczywistości są nacechowane pewnymi różnicami. Na jakiej podstawie wyróżnia się takie typy? Jednym z nich są materiały, z których wykonuje się stolarkę okienną. W tym przypadku wśród najczęstszych możliwości znajdziemy:
- Drewno,
- Aluminium,
- PCV.
W tej sytuacji najbardziej problematyczne jest drewno, które w porównaniu do innych opcji, wymaga częstych i szczególnych konserwacji. Ponadto, w innych rozwiązaniach utrzymanie czystości nie jest tak wymagające. Kolejnym wyróżnianym rodzajem jest natomiast sposób łączenia okna narożnego. Tutaj wymienia się oczywiście:
- Okna narożne ze stepem/klejone,
- Systemy okienne narożne ze słupkiem.
Ostatnim typem, który warto opisać, mówiąc o oknach narożnych, jest aspekt ich otwierania. Tym razem wielkość wyboru jest największa, dlatego warto mieć pojęcie, co się w nim znajduje. Wśród rodzajów, na które macie możliwość się zdecydować, znajdziecie:
- Okna obrotowe ze słupkiem,
- Stolarkę okienną przesuwną,
- Systemy okienne uchylne,
- Uchylno-rozwierane,
- Okna rozwierane.
Okno narożne ze słupkiem i bez słupka
Powyżej przedstawiliśmy różne typy podziału, jaki występuje, jeśli chcecie nabyć okno narożne. Czym cechuje się taki system okienny ze słupkiem? Zdecydowanie jest to tanie rozwiązanie i z tego powodu cieszy się sporą popularnością. W dodatku ma wysoką termoizolacyjność, co pozwala nam oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie. Nie można zapomnieć o kwestii w postaci możliwości jego otwierania.
Decydując się na ten produkt, jednak nie mamy całkowicie przejrzystego widoku. Jest on bowiem przysłonięty przez wspomniany słupek. Jeśli chodzi o opcję ze stepem, czyli tej, która jest go pozbawiona, to sprawa wygląda inaczej. W tej sytuacji pomiędzy dwoma szybami ma swoje miejsce step. Jego powstanie ma miejsce podczas łączenia dwóch systemów szybowych, na przykład przy pomocy odpowiedniego silikonu.
Całość zostaje uszczelniona przy pomocy kleju, stąd potoczna nazwa – okno narożne klejone. Jakimi właściwościami cieszy się to rozwiązanie? Będzie to znakomita estetyka poprzez niczym niezmącony widok, czy też spory dostęp do naturalnego światła. Ekspozycja wnętrza na promienie słoneczne pozwala na naturalne nagrzanie pomieszczenia. W tej sytuacji sporym minusem będzie brak opcji otwarcia okna.
Zalety okna narożnego
Przejdźmy do zalet, jakie możemy czerpać, jeśli zdecydujemy się na wybór okna narożnego. Co gwarantuje nam posiadanie systemów okiennych umieszczanych na rogu budynku? Będzie to oczywiście:
- Dostęp do naturalnego światła, co skutkuje nagrzewaniem się pomieszczenia w sposób naturalny bez potrzeby korzystania z ogrzewania domowego.
- Możliwość całkowitego spersonalizowania okna pod swój projekt. Z racji wykonywania systemu na zamówienie kształt, rozmiar, czy użyte materiały będą wybierane właśnie przez was.
- Oryginalny i estetyczny efekt przeszklenia ściany domu. W rezultacie upiększają one zarówno wnętrze waszego miejsca zamieszkania, jak i jego zewnętrzną część.
- Optyczne powiększenie pomieszczenia, w którym zostało zamontowane, co świetnie sprawdzi się w niewielkich pokojach.
- Posiadanie szczelnych systemów okiennych, które gwarantują wysokie parametry termoizolacyjne. Przełoży się to na niższe rachunki za ogrzewanie.
- Okno narożne cechuje się uniwersalnością, która pozwala na dopasowanie ich do różnych projektów niezależnie od ich stylistyki.
Jak widać, możecie wybierać spośród wielu plusów tego rozwiązania. Co zatem należy do minusów okien narożnych?
Wady okna narożnego
Chcąc zdecydować się na okno narożne, należy liczyć się z jego jasną i ciemną stroną medalu. Tym razem czas na mniej pozytywny aspekt, a dokładniej minusy. Co do nich należy? W tym segmencie można wymienić kwestie, takie jak:
- Wyższa cena od typowych systemów okiennych. Z racji wykonywania ich na zamówienie, ich cena będzie wyższa, gdyż będą one całkowicie personalizowane pod wasz projekt.
- Przez wzgląd na tworzenie nowego produktu, jego wykonanie może wiązać się z dłuższym czasem oczekiwania na jego dostarczenie niż w przypadku zwykłych okien.
- Źle zamontowane okno narożne może negatywnie wpłynąć na zatrzymywanie ciepła wewnątrz domu. Z tego też względu tak istotne jest zatrudnianie do tego specjalistów.
- Jak wiadomo, okno narożne jest już planowane podczas projektowania miejsca, w którym będziecie mieszkać. Minusem może być więc powinność umieszczenia go już na tym etapie.
Można zauważyć, że wad tej opcji jest mniej, niż tych pozytywnych aspektów płynących z ich wykorzystania.
Gdzie sprawdzą się okna narożne
Osoby, które biorą pod uwagę zakup okien narożnych, często zastanawiają się, gdzie najlepiej się one sprawdzą. Zdecydowanie tutaj największą przeszkodą będzie wasza kreatywność. W przypadku wybranych pomieszczeń ten asortyment najlepiej pasuje do kuchni, salonu, a nawet sypialni. Oczywiście w pierwszej opcji najlepiej umieścić je przy blacie, a niekoniecznie niedaleko kuchenki, gdzie łatwo mogłoby się ubrudzić.
Jeśli chodzi o salon, to okno narożne można stanowić jedną z jego głównych ozdób. Wpuszcza ono naturalne światło do wnętrza, a w dodatku daje dostęp do pięknego widoku za nim. Warto go zatem nie zasłaniać żadnymi meblami, aby nie przysłonić jego zalet i funkcji. Jeśli przepadacie za minimalizmem, to taki system okienny w sypialni z pewnością przypadnie wam do gustu.
Innym, polecanym wyborem są nurty loftowe oraz te nowoczesne. Idealnie łączą się z wielkoformatowymi przeszkleniami rozmieszczonymi po całym budynku. Takie style wnętrzarskie pozwalają na wypuklenie okna narożnego i zapewnieniu mu jednego z ważniejszych miejsc w danym pomieszczeniu.
Czy warto wybrać okno narożne
Znając pozytywy i negatywy należące do okien narożnych, z pewnością łatwiej jest podjąć decyzję względem ich zakupu. Warto przy tym pamiętać, że są one nacechowane zarówno zaletami pod kątem estetyki, jak i funkcjonalności. Pomagają doświetlić mieszkanie i jednocześnie w naturalny sposób je dogrzać przy pomocy promieni słonecznych.
W dodatku doskonale prezentują się w różnych aranżacjach, zwłaszcza tych nowoczesnych. Nie można zapomnieć, że dzięki ich wdrożeniu do swojego domu sprawicie, że wyróżni się na tle innych. Nadacie mu tym samym oryginalności, gdyż nie jest to powszechne rozwiązanie. Ponadto wpisują się w zasady popularnego w ostatnich latach minimalizmu.
Warto kupić okno narożne, jeśli pragnie się stawiać na nowe rozwiązania i nie boi się przodować na tle innych w wyczuciu stylu. Opcja ta może stać się opłacalną inwestycją, jeśli wybierzcie stolarkę okienną dobrej jakości u zaufanego producenta. Okna narożne to zdecydowany krok w przyszłość.